Hledáte inspiraci pro šetrnější a jednodušší životní styl??

Tematická videa k encyklice Laudato Si’ na YouTube kanále školských sester.
Aktuality

Zajímá vás františkánská spiritualita? Pak vám doporučujeme sledovat YouTube kanál Školských sester sv. Františka s jejich sérií „Žijme Laudato Si’ – Pečujme o náš společný domov“. 

Název odkazuje ke stejnojmenné encyklice papeže Františka z roku 2015, v níž se Svatý otec zamýšlí nad způsoby, jakými máme pečovat o naši zem, která je nám svěřena.

Tento video kanál vznikl v říjnu roku 2022 pod názvem „Školské sestry svatého Františka – Česká provincie“, kdy se sestry rozhodly zveřejňovat pravidelně videa z jejich života, a tak kromě série o encyklice Laudato Si’ najdete na jejich kanálu i videa z výletů v přírodě nebo chválové písně. Jejich cílem je dát veřejnosti vědět, že řeholní život ještě existuje, a také oslovit mladé lidi, kteří hledají své životní povolání.

Mezi odběratele zatím patří především přátelé a lidé z okruhu známých sester. Sestry svá videa zveřejňují i na svém facebookovém profilu, kde mají ještě vyšší sledovanost, a to jak díky lidem, kteří se zajímají o řeholní život, tak i díky těm, kdo na jejich stránku narazí náhodně.

Hlavní obsah kanálu ovšem tvoří série „Žijme Laudato Si’ – Pečujme o náš společný domov“, která se zabývá výzvami papeže Františka, věnovanými péči o přírodu a okolí, v němž žijeme. Jde o projekt, který vytváří sestry juniorky.

„Objevily jsme, že již existuje mnoho praktických aplikací, jak žít encykliku Laudato Si’. Nechaly jsme se inspirovat akčním plánem, který vytvořil přímo papež František s odbornými spolupracovníky a který obsahuje konkrétní výzvy, jak pozměnit svůj životní styl, aby byl šetrnější vůči našemu životnímu prostředí. Postupujeme tedy podle nich a snažíme se, aby i zpracování videa bylo v každém dílu odlišné“, říká jedna z juniorek, s. Bonaventura, která se věnuje finálnímu zpracování videí. A ještě dodává, že jim s natáčením i s úpravou videí hodně pomáhá františkán bratr Bernard Mléčka, který má s médii velkou zkušenost.

 

 

 

Každý měsíc je zveřejněno jedno video z celkem plánovaných 7 dílů:

  • 1. Nářek země
  • 2. Nářek chudých
  • 3. Ekologická ekonomika
  • 4. Jednoduchý životní styl
  • 5. Ekologická výchova
  • 6. Ekologická spiritualita
  • 7. Komunitní angažovanost

 
 
(Akční plán vytvořený podle encykliky Laudato Si’ najdete zde: https://laudatosiactionplatform.org).

Jednotlivé příspěvky jsou někdy vážnějšího, někdy humornějšího rázu. Setkávají se s pozitivní reakcí diváků: „Nejvíc reakcí zatím vyvolalo naše poslední video o zjednodušení životního stylu. Vyzvaly jsme i naše diváky, aby si zvolili výzvu, pomocí které budou pečovat o náš společný domov. Jedna z divaček nám napsala, že naše videa jí pomohla v jejím odhodlání chodit více pěšky.“

Jiný z komentářů: „Pravdivé a skvělé. Potřebovala bych vaši sebekázeň, pokusím se držet vašich rad a držím vám palce. Přeji jen vše dobré a děkuji.“

„Jsme rády, že můžeme inspirovat některé lidi k pozměnění životního stylu, a především, že se pomocí výzev papeže Františka formují i naše srdce,“ říká jedna z členek tvůrčího týmu s. Bonaventura Týnovská OSF.

V 1. díle Nářek země juniorky upozorňují na některé zlozvyky, které při péči o náš společný domov občas děláme. Určitě se podívejte, stojí to za to!

https://www.youtube.com/watch?v=2GkVcpKs3RA&t=196s

Další videa můžete sledovat zde:

https://youtube.com/@skolskesestrysvatehofranti5257

https://www.facebook.com/skolskesestry

http://sestry-osf.cz/zijme-laudato-si/

Chcete si papežovu encykliku přečíst? K dispozici v tištěné podobě u Paulínek: ODKAZ https://www.paulinky.cz/laudato-si/

A nebo zdarma od Paulínek jako e-book: ODKAZ https://www.paulinky.cz/laudato-si--e-kniha-/