Jak se řeholnice v Jablunkově popasovaly s epidemií koronaviru

Návrat do doby koronavirové zažila během srpna farnost Jablunkov a obce, kam kněží z místní fary dojíždějí.
Aktuality

Nemocí Covid-19 podle médií nejdřív onemocněli členové místního folklorního souboru Gorol po jejich návratu z festivalu v polské Wisle. Koronavirus záhy zasáhl také domov pro seniory sv. Alžběty. Testy prokázaly virus také u místních kněží a dalších farníků. Jablunkov se rázem dostal do hledáčku médií a biskup Martin David po dohodě s hygieniky nařídil zavřít na dva týdny všechny kostely. Domov pro seniory sv. Alžběty, klášter i přilehlý kostel přijeli vydesinfikovat hasiči z Ostravy.

Karanténa, která uzamkla klášterní objekty před veřejností, je již pár dnů minulostí. Klášterní kostel sv. Josefa se věřícím zpřístupnil v sobotu 29. srpna. Farní kostel Božího Těla a další kostely farnosti mají mše svaté již od 19. srpna. V domově pro seniory však nadále platí zvýšená opatrnost. Návštěvy klientů domova se hlásí předem a setkání probíhají zpravidla venku na nádvoří a v přilehlém parku.

Vlna nákazy na klášter alžbětinek udeřila v prvních srpnových dnech bezprostředně po tradiční františkánské pouti Porciunkule. Z běžných chřipkových příznaků se vyklubala obávaná nemoc, kterou potvrdily testy u 33 zaměstnanců (z toho bylo 25 řeholnic), a 33 klientů. „Nakažených nás tedy bylo spolu s kněžími a staršími sestrami, které už nejsou zaměstnané, celkem 70,“ bilancuje sílu nakažlivosti nové nemoci sestra Imelda, která je představenou jablunkovské komunity.

Z nemoci, která straší planetu již od začátku letošního roku, se všechny řeholnice uzdravily. Nestoná již ani personál.

Více se dočtete v přiloženém článku.

Fotogalerie