V posteli kolem světa

Projekt boromejek pro pacienty upoutané na lůžko.
Aktuality

Představte si to: jste seniorského věku, upoutáni na nemocniční lůžko, dny jednotvárně míjejí, občas si něco přečtete, přijde návštěva, popovídáte si se „spolubydlícími“, přijde za Vámi nemocniční kaplan. A samozřejmě Vás v určitých intervalech čekají léčebné či vyšetřovací úkony. Pro někoho program ažaž, pro jiného trochu „málo života“.

Nechtěli byste se třeba na chvíli podívat na nějaký tropický ostrov, navštívit velehory či se seznámit s africkými zvířaty? Jak by to tak šlo zařídit?

V Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského to zařídili. V rámci projektu V POSTELI KOLEM SVĚTA, pro který nemocnice získala finanční prostředky díky programu ČSOB pomáhá regionům, mají pacienti možnost jednou za měsíc „vycestovat“ za hranice nemocnice.  Zajímaví hosté z řady různých profesí i životních příběhů seznamují naše pacienty s dalekými i blízkými místy, která navštívili, promítají na velké plátno fotografie a videa, která zaznamenali, vyprávějí příběhy i třeba ukazují typické suvenýry a jiné předměty. 

Setkání probíhají v přednáškové aule nemocnice, velkou výhodou je, že se díky bezbariérovému přístupu mohou přijít podívat i pacienti upoutaní na vozík či lůžko. Kromě pacientů si na návštěvu a zajímavá setkání zvykli také externí návštěvníci, zejména senioři z Prahy 1.

Součástí odpolední bývají i drobná koncertní či jiná kulturní vystoupení a nezapomíná ani na malé občerstvení v podobě ovoce, moučníku a kávy.

 

 

Naši hosty již byli:

  • Jan Dušek, který – ač upoután na invalidní vozík – uskutečnil s pomocí svých blízkých známou poutní cestu do španělského města Santiago de Compostella, známou také pod názvem Svatojakubská cesta.
  • Kapela DoHlubin, s níž si pacienti mohli zazpívat populární melodie Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého ne Waldemara Matušky, ale i známé lidovky.
  • Vánočním hostem byl populární moderátor a cestovatel Karel Voříšek.
  • Velký úspěch měla návštěva ošetřovatele lachtanů z pražské ZOO Jakuba Mezeie.
  • Poutavě, živě a s humorem vyprávěla o svých životních zkušenostech, historii sester boromejek a jejich působení v pražské nemocnici i v mimopražských zařízeních devadesátiletá sestra Richardis.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fotogalerie