Ikdyž mě pravda zničí

Výstava: P. Richard Henkes – stavitel mostů mezi Čechy a Němci
Datum konání akce
5. 5. - 21. 5. 2023
Ikdyž mě pravda zničí
Kultura

Zemřelý kněz Richard Henkes přivedl české a německé studenty do Prahy

Výstava a divadelní představení připomene stavitele mostů mezi Čechy a Němci

LIMBURG/ PRAHA: „Velmi nás těší, že žákyně a žáci gymnázia z Marienstatt ve Westerwald a z Katolické koleje Bernhardinum z Fürstenwalde u Berlin přijedou 5. května do Prahy, aby se spolu se svými vrstevníky zúčastnili česko-německého setkání při příležitosti otevření výstavy a premiéry představení, které nám připomenou P. Richarda Henkese,“ shrnuje Andreas Thelen-Eiselen, jeden z iniciátorů akce z biskupství v Limburgu blížící se událost. Od listopadu minulého roku plánuje česko-německá pracovní skupina toto setkání, kterého se zúčastní žáci z německých diecézí Limburg, Pasov a Berlín a z diecézí českobudějovické a ostravsko-opavské.

Název výstavy je „I když mě pravda zničí… Pater Richard Henkes – stavitel mostů mezi Čechy a Němci“. Ke shlédnutí bude od 5. do 31. května v Praze ve františkánském klášteře u Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí (vchod z Františkánské zahrady). Při vernisáži bude poprvé v češtině uvedeno divadelní představení jednoho herce „VYBOJOVÁNO“. Odpoledne předtím vyplní vzájemné seznamování a sdílení studentů a učitelů zúčastněných škol.

V sobotu 6. 5. je veřejnost zvána k připomenutí si odkazu Richarda Henkese při bohoslužbě, kterou bude kostele Panny Marie Sněžné od 10.30 sloužit rodák ze Slezska a předseda konference řeholních představených arciopat Prokop Siostrzonek OSB.

Záštitu nad výstavou převzali předsedové české a německé biskupské konference pražský arcibiskup Jan Graubner a limburský biskup Dr. Georg Bätzing spolu s německým velvyslancem v Praze Andreasem Künnem. Při vernisáži v pátek 5. května v 18.00 hodin promluví mimo jiné P. Helmut Scharler SAC, vyslanec německých pallotinů, Marie Neudörflová z Ackermann-Gemeinde a iniciátoři setkání z české a německé strany Martin W. Ramb z biskupství v Limburgu a Dr. Tomáš Cyril Havel z Jihočeské univerzity. Vernisáži se zúčastní také ilustrátor publikace a výstavy berlínský umělec Volker Schlecht.

Výstava se skládá z velkoformátových scén několikrát oceněného grafického dokumentu ilustrátorské skupiny Drushba Pankow o životním příběhu pallotinského kněze Richarda Henkese, který zemřel v únoru 1945 v Dachau a v roce 2019 byl vyhlášen za blahoslaveného. Výstava bude poprvé prezentována v češtině s doprovodným česko-německým multimediálním průvodcem, který nabídne řadu rozšiřujících informací ve formě videí, nahrávek a textových dokumentů jako jsou dopisy a dobová svědectví.

Na příkladu postoje pallotinského kněze Richarda Henkese se návštěvníci budou moci seznámit s křesťanským odbojem za nacismu. Richard Henkes vydal svými odvážnými kázáními a svým neohroženým jednáním svědectví pravdě. „V koncentračním táboře Dachau se stal svědkem lásky k bližnímu a zastáncem důstojnosti každého člověka – bez rozdílu původu, rasy, pohlaví nebo náboženství,“ zdůrazňuje Tomáš C. Havel. Staral se o české spoluvězně až se sám nakazil skvrnitým tyfem. Jako německý kněz přitom působil v dnešním Slezsku a už v době před válkou se zasazoval o dobré vztahy mezi Němci a Čechy především ve svém působišti na Hlučínsku. V Dachau se seznámil a spřátelil také s pozdějším pražským arcibiskupem a kardinálem Josefem Beranem a díky němu si Henkes mohl dál prohlubovat své znalosti češtiny. Věřil totiž, že se po válce vrátí do farností, kde působil, bude moci posloužit smíření mezi slezským a německým obyvatelstvem.

Martin W. Ramb shrnuje význam výstavy a divadelního představení pro naši současnost takto: „Richard Henkes může být velkým vzorem i dnes – pro svůj přímý postoj a žitý étos lidskosti, kdy zůstal i přes vlastní ohrožení věrný pravdě. Nechtěl být hrdinou, ale zachoval si i v těžkých chvílích kritický a nezkreslený pohled na realitu. Takto žitý a dosvědčovaný mravní postoj měl své důsledky („I když mě pravda zničí“). Poukazovat na tyto souvislosti má smysl nejen pro dospívající generaci. Vzhledem ke svému původu (Westerwald) a oblasti působení (Česká republika) může být otec Henkes dodnes chápán i jako stavitel mostů česko-německého přátelství a mírové Evropy.“


Kontakt pro tisk:

Dr. Tomáš Cyril Havel

Mobil: 731 402 878

Mail: thavel@tf.jcu.cz

Teologická fakulta Jihočeské univerzity

Kněžská 8

370 01 České Budějovice

Soubory ke stažení

velikost 2 793 KB