Kongregace Šedých sester III.řádu sv. Františka

Naše kongregace byla založena pro ošetřování nemocných a umírajících v domácnostech. Později se služba sester rozšířila i do nemocnic.
Kontaktujte nás

S.M. Klára Šídlová

Lomec 62, 389 01 Vodňany

+420 720 200 512

sedesestry@gmail.com

www.sedesestry.cz

Kongregace byla založena 6. ledna 1856 dvěma rodnými sestrami Annou (později S. M. Dulcelínou) a Marií (později S. M. Xaverií) Plaňanskou a jejich přítelkyní Františkou (později S. M. Johanou) Grossmannovou – první představenou. Již tehdy naše sestry konaly to, co se dnes nazývá hospicová péče. Staraly se o nemocné a umírající v domácnostech. O nemocné pečovaly nejen tělesně, ale i duchovně. Později se služba rozšířila i do nemocnic.

Proč Šedé sestry? Je to proto, že naše první sestry nosily šedý plášť a lidé jim začali říkat „šedé sestry“. To jim zůstalo, i když oblékly černý hábit a přešlo to i do oficiálního názvu.

Patříme do františkánské rodiny, naším povoláním je následovat Ježíše Krista v duchu sv. Františka z Assisi a v tomto duchu sloužit všem potřebným, zvlášť nemocným a trpícím, přijímat ty, se kterými se setkáváme v místech působení našich komunit.

 

Zajímavosti

  • Poutní kostel Jména Panny Marie v Lomci – barokní památka s unikátním oltářem uprostřed
  • Klášterní kostel sv. Bartoloměje v Praze – barokní památka s unikátním freskami

 

Ostatní řeholní společenství